5 pytań, które musisz sobie zadać zanim kupisz tani program CAD

Witaj. Jestem Robert Green i jako konsultant współpracuję z wieloma firmami, które dla swoich okazjonalnych użytkowników 2D CAD dostarczają narzędzia z rodziny CAD, tańsze od tradycyjnego oprogramowania AutoCAD. Rozmawiając z kierownictwem w takich firmach, często słyszę pytania w rodzaju: „Czy powinniśmy wydawać pieniądze na oprogramowanie AutoCAD LT dla okazjonalnych użytkowników CAD, czy też lepiej skorzystać z darmowych lub tańszych programów zachwalanych przez konkurencję w Internecie?”

Na to pytanie nieustannie udzielam stanowczej odpowiedzi: „Przejdźcie na AutoCAD LT!”. Uzasadniam to tym, że stosowanie AutoCAD LT jest bardziej sensowne pod względem technicznym, organizacyjnym i finansowym niż produkty konkurencji – nawet te darmowe. Ponieważ często muszę wyjaśniać, w jaki sposób AutoCAD LT może być lepszym rozwiązaniem od czegoś, co kosztuje niewiele lub nic, opracowałem listę 5 pytań, które powinna zadać każda osoba rozważająca zakup taniego oprogramowania, przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego rozwiązania z rodziny CAD.

1. Czy oprogramowanie CAD posiada spójny słownik poleceń?

Pomimo wahań udziału w rynku, AutoCAD jest od ponad 30 lat używany przez miliony specjalistów, tak więc jego słownik poleceń jest powszechnie zrozumiały. Ponieważ polecenia AutoCAD LT są takie same jak w przypadku AutoCAD (za wyjątkiem niektórych poleceń 3D, takich jak manipulacja chmurą punktów, które nie są obsługiwane), korzyści ze stosowania AutoCAD LT stają się oczywiste:

 • Każda nowo zatrudniona osoba znająca AutoCAD szybko zrozumie zasady obsługi AutoCAD LT.
 • Użytkownicy AutoCAD mogą w prosty i łatwy sposób komunikować się z użytkownikami AutoCAD LT.
 • Dostępne programy szkoleniowe i standardowe AutoCAD mogą być stosowane również przez użytkowników AutoCAD LT.

Jeśli używasz „darmowego” programu CAD, bez funkcji oferowanych przez AutoCAD LT, wyjaśnienia, szkolenia i wsparcie użytkowników pragnących poznać różnice pomiędzy takim „darmowym” programem i AutoCAD mogą okazać się bardzo czasochłonne.

Warto zadać sobie w tym miejscu dodatkowe pytania:

 • Ile poświęcenie takiego dodatkowego czasu będzie kosztować Twoją firmę?
 • Ile czasu zaoszczędziłbyś, jeśli wszyscy Twoi użytkownicy korzystaliby ze standardowego słownika poleceń AutoCAD?
 • Ile zaoszczędzisz na „darmowym” programie CAD?

2. Czy oprogramowanie obsługuje metody pracy zapewniające wysoką produktywność?

AutoCAD przez lata opracował wiele wysoce produktywnych metod pracy, dostępnych także w AutoCAD LT. Mimo, że niektórzy twierdzą inaczej, AutoCAD LT jest w rzeczywistości bardzo nowoczesnym programem, a nie okrojonym, niskiej klasy substytutem AutoCAD. Wybrane procesy ukierunkowane na zwiększenie produktywności obsługiwane przez AutoCAD LT obejmują:

 • Bloki dynamiczne – to edytowalne elementy pozwalające na zmianę parametrów (prawo-/lewostronne, różne rozmiary, wizualizacja różnych kątów otwarcia, itp.) pojedynczego bloku (np. drzwi) za pomocą jedynie kilku kliknięć.
 • Palety narzędzi – umieszczane na pulpicie w miejscu wybranym przez użytkownika, palety złożone z wielu elementów, w tym bloków, tabel, itp., tworzą prosty w użyciu interfejs wizualny typu przeciągnij i upuść.
 • Eksplorator treści – centrum nawigacyjne pozwalające administratorowi CAD na gromadzenie wszystkich treści elektronicznych wielokrotnego użytku z dowolnego punktu środowiska LAN/WAN i utworzenie panelu wizualnego typu eksplorator.
 • Pliki edytora interfejsu użytkownika (CUI) – pliki CUI umożliwiają standaryzację poszczególnych narzędzi, pasków, palet i elementów interfejsu użytkownika niezbędnych użytkownikom do nawigacji w programie CAD w sposób najwygodniejszy dla nich (i dla Twojej firmy).
 • Menadżer zestawów arkuszy (SSM) – zwykle lokowany po lewej stronie ekranu, SSM umożliwia organizowanie wybranych rysunków/arkuszy, tworząc strukturę przypominającą wielodyscyplinarne pakiety projektowe w biurach inżynierskich. SSM nie jest powszechnie stosowaną opcją, niemniej jednak firmy z niej korzystające po prostu zakochują się w niej – jest to rozwiązanie analogiczne do istniejącego w AutoCAD.

Należy podkreślić, że wszystkie te narzędzia zwiększające produktywność mogą być zarządzane przez administratora CAD dokładnie tak, jak w przypadku AutoCAD, a do ich nauki wystarczą te same standardy i metodologie szkoleniowe, które firmy stosują do nauki programu AutoCAD – co pozwala na wykorzystanie już poczynionych inwestycji.

Warto zadać sobie w tym miejscu dodatkowe pytania:

 • Ile kosztowałoby utworzenie alternatywnych do powszechnie stosowanych technik w innym programie?
 • Ile kosztowałoby wdrożenie tych rozwiązań?
 • Ile kosztowałoby przeszkolenie użytkowników w zakresie obsługi?
 • Ponadto, jak duże straty produktywności jesteś w stanie zaakceptować, aby korzystać z „darmowego” programu CAD?

3. Czy oprogramowanie obsługuje technologię TrustedDWG i zapewnia interoperacyjność plików?

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś zaimportować plik z innego programu tylko po to, aby dowiedzieć się, że operacja się nie powiodła, wiesz, jak wiele czasu i wysiłku trzeba włożyć w rozwiązanie problemu. Ponieważ czas to pieniądz, wszyscy wiemy, ile pieniędzy można stracić próbując rozwiązać problemy z interoperacyjnością plików w tanich / darmowych programach, np.:

 • Niemożność poprawnego odczytania najnowszego formatu DWG.
 • Niemożność poprawnego importowania/eksportowania innych standardowych formatów branżowych.
 • Niemożność otworzenia plików zawierających skomplikowane elementy (np. rzutnie wieloboczne lub widok 2D projekcji 3D) opracowane na innym oprogramowaniu Autodesk.

Ponieważ AutoCAD LT jest produkowany przez Autodesk, tworzy pliki w technologii TrustedDWG, zapewniając kompatybilność z najnowszą
wersją programu AutoCAD.

Warto zadać sobie w tym miejscu dodatkowe pytanie:

 • Prawdopodobieństwo wycofania się Autodesk z rynku i zaprzestania obsługi AutoCAD LT w następnym roku jest minimalne – czy możesz powiedzieć to samo o swoim tanim/darmowym programie?

4. Czy oprogramowanie obsługuje opcje importu, eksportu i nakładek?

Użytkownicy CAD coraz częściej nie ograniczają się do tworzenia osobnych rysunków; pracując w zróżnicowanym, cyfrowym środowisku projektowym importują, tworzą nakładki lub eksportują inne formaty danych. Przykładowo, nawet okazjonalni użytkownicy AutoCAD LT mogą zostać poproszeni o wyeksportowanie plików PDF, wykonanie projektu CAD na mapach cyfrowych lub odczyt danych projektowych DGN przez miejski wydział transportu. Dzięki AutoCAD LT te zadania nie stanowią problemu, ponieważ wykonuje się je dokładnie tak samo, jak w AutoCAD, za pomocą tych samych poleceń, co w AutoCAD. Jak wynika z moich poprzednich doświadczeń, takie opcje importu i eksportu plików oraz tworzenia nakładek
w tanich lub darmowych produktach mogą być nieobecne lub bardzo okrojone.

Warto zadać sobie w tym miejscu dodatkowe pytania:

 • Co oznaczałby brak tych opcji w standardowym procesie projektowym?
 • Ile czasu spędziłbyś na wyszukaniu odpowiednich poleceń i narzędzi konwersji, aby rozwiązać problem braku takich opcji w innym programie?
 • Czy chcesz pracować z programem o ograniczonych możliwościach tylko dlatego, że jest „darmowy”?

5. Ile “w rzeczywistości” kosztuje tanie oprogramowanie?

Pokrótce możemy dokonać szybkich obliczeń wykazujących, że AutoCAD LT w rzeczywistości kosztuje mniej, niż inne tanie lub nawet darmowe programy dostępne na rynku. Do obliczeń wykorzystamy następujące wartości:

 • Roczny koszt korzystania z AutoCAD LT na użytkownika: 360€ (sugerowana cena detaliczna Autodesk)
 • Pełne koszty pracy użytkownika AutoCAD LT: 12€/godz.

Rozważmy teraz aspekt czasowy przejścia z AutoCAD LT na „darmowy” program CAD.

 • Błędy spowodowane niekompatybilnością danych (8 godzin na użytkownika rocznie)
 • Czas administratora CAD poświęcony na usuwanie błędów (4 godziny na użytkownika rocznie)
 • Procedury obejścia, umożliwiające import/eksport do innego oprogramowania (8 godzin na użytkownika rocznie)
 • Szkolenia z poleceń niewystępujących w AutoCAD (8 godzin na użytkownika rocznie)

Koszt całkowity = 28godz./użytkownik/rok * 12€/godz. = 336€ na użytkownika rocznie.

Z mojego doświadczenia wynika, że wskazane powyżej 28 godzin rocznie na użytkownika to bardzo ostrożny szacunek czasu poświęconego przez organizację na rozwiązywanie problemów powstałych na skutek stosowania taniego/darmowego programu CAD.

Pewnie zadajesz sobie w tym momencie pytanie:

 • Od kiedy 336€ rocznie to mniej niż za darmo?
  Odpowiedź brzmi: Kiedy wdrożenie, obsługa i szkolenie z darmowej alternatywy kosztuje Cię prawie tyle samo lub więcej niż AutoCAD LT.

Podsumowanie

W swojej karierze spotkałem wiele firm próbujących zastąpić AutoCAD LT tanim lub darmowym programem CAD. Wyniki zawsze były identyczne: błędy, niezadowolenie, problem z wdrożeniem i brak wsparcia. Odbyłem wiele rozmów z zarządami żałującymi zastosowania „darmowego” podejścia od chwili podliczenia kosztów rzeczywistych poniesionych w związku ze stosowaniem darmowego oprogramowania. Zanim więc Ty lub Twoja firma podejmiecie decyzję o wyborze programu dla okazjonalnych użytkowników 2D CAD, zachęcam do odpowiedzenia na wszystkie powyższe pytania i obliczenia, ile w rzeczywistości może kosztować tani lub darmowy produkt. Może okazać się, że AutoCAD LT jest najlepszą dostępną opcją.

Skontaktuj się z nami już dziś i zasięgnij fachowej porady.
Zapytaj o promocję!

Zadzwoń: (+48) 42 288 16 20 lub wyślij formularz a my oddzwonimy.

O Autorze

Od roku 1991 Robert Green świadczy usługi z zakresu zarządzania, konsultingu, programowania, szkoleń i usług technicznych dotyczących oprogramowania CAD w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. Będąc z wykształcenia inżynierem mechanikiem, Robert korzystał z wielu powszechnie stosowanych narzędzi CAD w różnych środowiskach inżynieryjnych już od roku 1985. Doświadczenie w zarządzaniu środowiskiem CAD zdobył w trakcie kariery zawodowej jako „użytkownik CAD alfa” w każdym ze swoich miejsc pracy. Z upływem lat nauczył się czerpać przyjemność z wyzwań technologicznych i szkoleniowych związanych z zarządzaniem CAD. Obecnie prowadzi wykłady szkoleniowe dla przyszłych menadżerów CAD. Robert jest znany z wnikliwych artykułów ukazujących się w magazynie Cadalyst, a także książki: Expert CAD Management: The Complete Guide (opublikowanej przez Sybex). Poza pracą twórczą, Robert prowadzi własną firmę konsultingową, Robert Green Consulting, z siedzibą w Atlancie, Georgia.

Realizacja INTERSEM strony internetowe